Επίσκεψη της Β' τάξης στη Βουλή των Ελλήνων (Ιαν 2017)

Οι μαθητές της Β' τάξης, με συνοδούς καθηγητές τους Α. Αθανασιάδη, Β. Αρβανιτοπούλου, Π. Δαφερέρα & Π. Παλαιοχωρινού, πραγματοποίησαν τριήμερη εκδρομή στην Αθήνα από 17 ως 19 Ιανουαρίου 2017.

Μετά την πρώτη διανυκτέρευση στην Αθήνα, το πρωινό της 18ης Ιανουαρίου οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης και στο Μουσείο της Ακρόπολης.

Το απόγευμα της ίδιας μέρας πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Ελληνικό Κοινοβούλιο. Η ξενάγηση στο χώρο της Βουλής περιελάμβανε επίσκεψη στην αίθουσα της Ολομέλειας, στην περιοδική έκθεση, που είναι αφιερωμένη στον Ιωάννη Καποδίστρια και τέλος παρουσίαση εποπτικού υλικού για την αρχιτεκτονική και την ιστορία του κτιρίου.

Ο δρόμος της επιστροφής άρχισε με περιήγηση στα σημαντικά σημεία του κέντρου της Αθήνας, συνεχίστηκε με στάση στην περιοχή της Πλάκας και κατέληξε το απόγευμα της 19ης Ιανουαρίου στη Θεσσαλονίκη.

Ήταν μια εκδρομή σύντομη σε χρόνο αλλά πλούσια σε εκπαιδευτικές εμπειρίες, όμορφες εικόνες και αλησμόνητες στιγμές.